zgrany zespół ludzi

Egzamin ICAO English: Część Druga Egzaminu/ ODSŁUCHY.

Odsłuchy. Bardzo wymagająca część egzaminu, ale popatrzcie na to inaczej: dająca najwięcej satysfakcji i przywołująca sytuacje, język, który tak naprawdę znacie i wielokrotnie słyszeliście. To wasz świat. 16 komunikatów: jedno lub dwa zdania każdy. Trzy typy poleceń.
10 pierwszych komunikatów należy powtórzyć, jak najbardziej dokładnie. Niekoniecznie słowo w słowo, ale ważne aby oddać wszystkie wyrażone treści. Np. w komunikacie: ‚There is a strange metal object on the taxiway. Could you send somebody to check it and remove?‚, kluczowe słowa zostały pogrubione. Nie ma znaczenia czy zacytujemy dokładnie nagranie, czy podamy je w mowie zależnej: ‚He said that …..’, czy parafrazujemy, ważne aby zrozumieć i przekazać wszystkie ważne elementy.
Do kolejnych 3 komunikatów należy zadać pytania aby otrzymać więcej informacji. Np. ‚The passenger is having a very strong allergic reaction’. Zadajemy pytania: ‚Do you have any medical personnel on board?’ ‚Do you know what the passenger is allergic to?’ ‚Does the passenger have any medicaments?’ ‚Would you like some medical assistance?’ Jeśli zadamy jedno pytanie, egzaminator poprosi nas o kolejne.
Ostatni element tej części egzaminu to 3 komunikaty, do których musimy udzielić stosownej rady. Również, powinny być to dwa/ trzy zdania wypowiedziane w trybie rozkazującym bezpośrednio do „pilota”, choć możemy także zastosować konstrukcję z czasownikiem modalnym: ‚He should ….’.
Jeśli pojawią się wątpliwości, zawsze można poprosić o powtórzenie komunikatu. Nie ma to jakiegokolwiek negatywnego wpływu na ocenę.
Tak, wiem: jest to trudne. I stresujące. I często podczas rozmaitych egzaminów językowych wyniki komponentu słuchania ze zrozumieniem są najniższe.
Ale… dacie sobie radę. Znacie te komunikaty. Na co dzień komunikujecie się w ten sposób. A ja mam wiele lat doświadczeń w przygotowywaniu specjalistów do egzaminów językowych. Będziemy ćwiczyć, zrealizujecie wiele powyższych przykładów i zdacie: you will pass with flying colors – taki ładny idiom na koniec, wcale nie lotniczy, ale nie mogłem się powstrzymać:)))


 

Komentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.