Kilka uwag po lipcowych egzaminach :)

Zawsze dobrze jest analizować wyniki egzaminów i korzystać z doświadczeń poprzedników.

Dlatego, dla wszystkich zamierzających zdawać w najbliższych terminach egzaminacyjnych:

  • czytajcie proszę uważnie wysyłane przeze mnie podczas rejestracji Notes for Candidates– czasami mam wrażenie, że tego nie robicie i nie znacie scenariusza egzaminu. Egzaminy się zmieniają. Ci, którzy zdawali np. 4 lata temu, podejdą do egzaminu o innej konstrukcji i przebiegu!  Warto wiedzieć, co się wydarzy, aby ograniczyć ilość niespodzianek. Jeśli mimo to, nadal jakieś kwestie są niejasne- zapytajcie przed rozpoczęciem egzaminu.
  • Szczególnie w pierwszej części: rozmowa ogólna, mogą zostać Wam zadane pytania, które Was zaskoczą. Np. oprócz pytań związanych z Waszym lotniczym doświadczeniem, planami, statkami powietrznymi, komunikacją, przebiegiem lotu, itd…  mogą paść pytania dotyczące zagadnień ochrony środowiska, klimatu, rozwoju technologii lotniczej. Oczywiście bardzo ogólne, otwarte pytania. Ich rolą nie jest sprawdzić Waszą wiedzę merytoryczną, ale właśnie zaskoczyć, sprawdzić szybkość Waszej reakcji komunikacyjnej. Wystarczą tutaj 3 lub 4 zdania odpowiedzi  i przechodzimy do kolejnego pytania.
  • W części odsłuchy, w 3 różnych ćwiczeniach usłyszycie łącznie 13 nagrań. I niech nie zdeprymuje was to, że pierwsze nagranie może być niewyraźne, trudne do zrozumienia. Zdarza się, że po nieudanej próbie z nagraniem nr 1 właściwie poddajecie się bez walki dalej. Jedno nieudane nagranie nie musi oznaczać porażki egzaminacyjnej!  Case z ostatniego weekendu egzaminacyjnego:

pilot posługujący się świetnym angielskim nie zrozumiał jednego komunikatu, powiedział po prostu ’I don’t understand’. Mimo to, po analizie całego nagrania- zdał.

  • Nie przedłużajcie sztucznie wypowiedzi. Jeśli macie pomysł na odpowiedź 3-4 zdaniami, świetnie. Powiedzcie je pewnym tonem, stawiając kropki i przecinki. Taka wypowiedź zawsze (i to chyba naturalne w lotnictwie) zostanie oceniona wyżej niż nawet 10 zdań wypowiedzianych wahającym się tonem, z przerwami, wszystkimi yyy, ee, itd.

Powodzenia i do zobaczenia 22/ 23/ 24 sierpnia.